Skip Navigation LinksBanking-and-Finance

Bankacılık ve Finans Bölümü

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Bankacılık ve Finans Bölümü

Bölüm Başkanı
Doç. Dr. NESRİN ÖZATAÇ

Bölüm Başkan Yardımcısı
Doç. Dr. KORHAN GÖKMENOĞLU KARAKAYA

​Bölüm Misyonu

Misyonumuz, öğrencilerimize bankacılık ve finans alanında uluslararası standarlarda eğitim vermektir. Mezunlarımız, özel sektördeki finansal enstitülerin geliştirilmesinde, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası gibi kamu kuruluşlarında mali ve para politikaları üretilmesinde gerekli olan birer finansal piyasa uzmanı olacaktır. 

​Bölüm İmkanları

İşletme ve Ekonomi Fakültesinde, öğrencilerimizin dünya genelinde sermaye piyasalarındaki son gelişmeri takip edebilmeleri için fırsatlar sağlayan beş bilgisayar laboratuvarı ve internet bağlantıları gibi modern öğretim imkanları bulunmaktadır. Bunun yanında, öğrencilerimize bölgedeki en iyi finansal enstitülerde staj imkanı sağlanmaktadır. Bankacılık ve Finans bölümünde sunulan programlarda, yabancı uyruklu öğrenciler için " Yabancı Uyruklu Öğrenciler Klübü" gibi imkanlar sunulmakta ve bu imkanlar sayesinde öğrencilerin diğer öğrencilerle etkileşim içinde olmaları ve kültürel aktiviteler organize etmeleri sağlanmaktadır. Bununla birlikte, fakülte üyeleri gözetiminde olan ancak faaliyetleri öğrencilerimiz tarafından yürütülen ve öğrencilerimize finansal piyasalarda tecrübe edinmelerini sağlayan "Ekonomi ve Finans Kulübü" de bulunmaktadır. Bu kulüp, sektördeki finansal kuruluşlarla birlikte sertifika programları da düzenlemektedir. 

Programlar 

Program AdıDereceEğitim Süresi (Yıl)
Bankacılık ve Finans (Tezli)Master / M.S.1 - 2
Bankacılık ve Finans (Tezsiz)Master / M.S.1 - 1.5
Bankacılık ve Finans (Türkçe Tezsiz)Master / M.S.1 - 1.5
Bankacılık ve Finans (Uzaktan Eğitim Tezli)Master / M.S.1 - 2
Bankacılık ve Finans (Uzaktan Eğitim Tezsiz)Master / M.S.1 - 1.5
FinansDoktora / Ph.D.2 - 5

​​Eğitimde Farklılık

Bölümümüz, 2014 yılında Alman FIBAA akreditasyon kuruluşu tarafından akredite edilerek, bankacılık ve finans alanında rekabetçi olduğunu kanıtlamıştır. Öğrencilerimiz, yazılı ve sözlü iletişim kabiliyelerini ve kişisel araştırma kabiliyetlerini geliştirme şansına sahiptirler. Bunun yanında, birçok derste, ders değerlendirmesindeki ağırlık dönem projelerine, ödevlere, bilgi ve becerilerin pratik uygulanmasına verilmiştir. İnanıyoruz ki, bu yaklaşım öğrencilerimize iş aradıkları zamanlarda avantaj sağlayacaktır.

Başarılarımız

Bankacılık ve Finans Bölümü, eğitimsel sorumluluklarının dışında, çeşitli yollarla KKTC'nin tanınmasına ve ekonomisinin gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Mezunlarımız, dünya genelinde oldukça prestijli yerlerde iş bulmuş ve bu sayede ülkemizin ve okulumuzun tanınmasına katkı yapmışlardır. Bölümümüzde, alandaki yüksek düzeyli dergilerde sürekli yayınlar yapan, öğretim ve araştırma alanında uluslararası tecrübesi olan saygın profesörler bulunmaktadır. Bölümümüzdeki akademik üyeler, sadece ülkemizde değil, bulunduğumuz bölgede en çok yayın yapan profesörlerdir. Bankacılık ve Finans bölümü, öğrencilere uluslararası düzeyde sertifikalar veren Kanada Menkul Kıymetler Enstitüsü gibi uluslararası enstitülerle işbirliği yapmaktadır. Ayrıca, bölümümüz uluslararası konferanslar ve seminerler düzenlemiş ve bu etkinliklere Harvard ve New York Devlet Üniversitelerinden dünyaca ünlü profesörler davet edilmiştir.

Öğrencilerimizin Değeri

Bankacılık ve Finans bölümü mezunları dünya genelinde bankacılık ve finans sektöründe çokça talep edilmektedirler. Bunlara örnek olarak, Afrika Kalkınma Bankası (Tunus), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD, Londra), JP Morgan (New York), İş Bankası (Türkiye), Alfa Bank (Arnavutluk), Montreal Bankası (Kanada), Stanbic Bank (Gana) ve HSBC Bank (Türkiye ve Kuzey Kıbrıs) verilebilir. Bunlar, Bankacılık ve Finans bölümü programlarının kaliteli eğitim veriğini kanıtlayan göstergelerdir. Bölümümüz, mezunlarıyla da düzenli olarak iletişim halindedir ve onların bir yıl içerisinde iş bulmaları bizi de fazlasıyla onurlandırmaktadır. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ta bulunan bankaların, mezunlarımızı işe almak için bizleri araması artık geleneksel bir durum olmuştur.

Kariyer Olanakları

Bankacılık ve Finans bölümü programlarından mezun olan öğrencilerimiz, özel finansal kuruluşlarda ya da merkez bankası ya da bakanlık gibi kamu kuruluşlarında iş bulma fırsatları yakalamaktadır. Bazı mezunlarımız, Afrika Kalkınma Bankası (Tunus), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD, Londra), JP Morgan (New York), İş Bankası (Türkiye), Alfa Bank (Arnavutluk), Montreal Bankası (Kanada), Stanbic Bank (Gana) ve HSBC Bank (Türkiye ve Kuzey Kıbrıs) gibi kuruluşlarda iş bulmuşlardır.

İletişim Bilgileri

Adres:
Doğu Akdeniz Üniversitesi
İşletme ve Ekonomi Fakültesi
Bankacılık ve Finans Bölümü
Gazimağusa, KKTC
Mersin 10 Turkey  

Tel: +90 392 630 1475
Faks: +90 392 630 2825
E-posta: banking.finance@emu.edu.tr


Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisE-Posta
Prof. Dr. CAHİT ADAOĞLU Öğretim Üyesi Bankacılık ve Finans BE261 cahit.adaoglu@emu.edu.tr
Prof. Dr. ERALP BEKTAŞ Dekan Bankacılık ve Finans BE144; BE114 eralp.bektas@emu.edu.tr
Prof. Dr. HATİCE JENKİNS Öğretim Üyesi Bankacılık ve Finans BE136 hatice.jenkins@emu.edu.tr
Prof. Dr. MUSTAFA BESİM Öğretim Üyesi Bankacılık ve Finans BE142 mustafa.besim@emu.edu.tr
Prof. Dr. SALİH KATIRCIOĞLU Öğretim Üyesi Bankacılık ve Finans BE013 salihk@emu.edu.tr
Doç. Dr. BİLGE ÖNEY Öğretim Üyesi Bankacılık ve Finans BE143 bilge.oney@emu.edu.tr
Doç. Dr. KORHAN GÖKMENOĞLU KARAKAYA Bölüm Başkan Yardımcısı Bankacılık ve Finans BE141 & BE110 korhan.gokmenoglu@emu.edu.tr
Doç. Dr. METE FERİDUN Öğretim Üyesi Bankacılık ve Finans mete.feridun@emu.edu.tr
Doç. Dr. NESRİN ÖZATAÇ Bölüm Başkanı Bankacılık ve Finans BE140 nesrin.ozatac@emu.edu.tr
Yrd. Doç. Dr. HASAN ULAŞ ALTIOK Öğretim Üyesi Bankacılık ve Finans BE010 hasan.altiok@emu.edu.tr
Yrd. Doç. Dr. NİGAR TAŞPINAR Öğretim Üyesi Bankacılık ve Finans BE014 nigar.taspinar@emu.edu.tr

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisE-Posta
Öğr. Gör. ALIMSHAN FAIZULAYEV Öğretim Görevlisi Bankacılık ve Finans BE011 alimshan.faizulayev@emu.edu.tr
Öğr. Gör. AZADEH HADIAN Öğretim Görevlisi Bankacılık ve Finans BE017 azadeh.hadian@emu.edu.tr
Dr. BEZHAN RUSTAMOV Öğretim Görevlisi Bankacılık ve Finans BE016 bezhan.rustamov@emu.edu.tr
Öğr. Gör. ENGİN ARI Öğretim Görevlisi Bankacılık ve Finans BE016 engin.ari@emu.edu.tr
Öğr. Gör. SENİHA BESİM Öğretim Görevlisi Bankacılık ve Finans BE017 seniha.besim@emu.edu.tr
Öğr. Gör. TAŞTAN ALTUNER Öğretim Görevlisi Bankacılık ve Finans BE016 tastan.altuner@emu.edu.tr
Öğr. Gör. VOLKAN TÜRKOĞLU Öğretim Görevlisi Bankacılık ve Finans BE011 volkan.turkoglu@emu.edu.tr

DAÜ Web Siteleri